Mugurkaula skriemeļu osteoporotiski lūzumi

Mugurkaula skriemeļu osteoporotiski lūzumi

Kas ir osteoporotiski skriemeļu lūzumi?

Osteoporoze ir hroniska kaulu saslimšana, kas padara kaulus trauslus, samazina to mehānisko stiprību, tādējādi osteoporozes pacientiem ir paaugstināts kaulu lūzumu risks. Smagas osteoporozes gadījumā, kaulu lūzumi var notikt pat niecīgas traumas rezultātā. Visbiežākās kaulu lūzumu vietas osteoporozes gadījumā ir apakšdelms pie plaukstas locītavas, mugurkaula skriemeļi, augšdelma kauls pie pleca locītavas un gūžas kakliņa lūzums.

Ja mugurkaula skriemeļa lūzums rodas osteoporozes rezultātā, to sauc par osteoporotisku skriemeļa lūzumu.

Kā izpaužas osteoporotisks skriemeļa lūzums?

Kā ikviena kaula lūzums, arī osteoporotiska skriemeļa lūzuma gadījumā galvenais simptoms ir spēcīgas sāpes, kas parasti rodas pēc traumas. Osteoporozes gadījumā trauma var būt arī ļoti nenozīmīga, tāda, kas veselam cilvēkam neizraisītu nekādus bojājumus, piemēram, straujāka apsēšanās uz krēsla, pakrišana uz trepēm un tamlīdzīgi. Nereti, pacients traumas mirkli pat nepamana.

Ko darīt ja ir aizdomas par skriemeļa lūzumu?

Gadījumā, ja ir pēkšņi sākušās, spēcīgas sāpes kādā mugurkaula apvidū, viena no varbūtībām ir skriemeļa lūzums. Lai noskaidrotu precīzu diagnozi nepieciešams griezties pie ārsta, lai tiktu nozīmēta atbilstoša izmeklēšanas metode – visbiežāk diagnostikā pielieto magnētisko rezonansi un/vai datortomogrāfiju, dažkārt pamatinformāciju par iespējamo problēmu var iegūt veicot parastu rentgenu.

Bieži ir situācijas, ka pacienti par sev esošu osteoporozi pirmo reizi uzzin tikai pēc tam, kad jau ir noticis lūzums – osteoporoze attīstās nemanot, līdz lūzuma brīdim citu simptomu var arī nebūt.

Svarīgi ir griezties pie ārsta arī tāpēc, ka mugurkaula lūzums, šķietami, bez būtiska iemesla, var nozīmēt ne tikai osteoporozi, bet arī citas nopietnas saslimšanas, piemēram, audzēju mugurkaulā.

Kā ārstē osteoporotisku mugurkaula skriemeļa lūzumu?

Līdzīgi kā ikviens lūzums, arī skriemeļa lūzums osteoporozes gadījumā var sadzīt pats par sevi, taču nereti tas prasa ilgāku laiku kā vesela kaula sadzīšana.

Pastāv vairāki osteoporotisku skriemeļu lūzumu ārstēšanas paņēmieni, kurus ir iespējams pielietot dažādās kombinācijās atkarībā no katra pacienta individuālās situācijas.

Medikamentoza pretsāpju ārstēšana un ortozes nēsāšana – gadījumā, ja jau sākotnēji skriemelis ir tikai ieplīsis, bet ne “saplacis”, un sāpes ir kontrolējamas ar zālēm, šis ir viens no apsveramiem risinājumiem. Ortozes nēsāšana pacientam esot vertikālā stāvoklī nodrošina mugurkaula atslodzi, kas veicina lūzuma sadzīšanu un mazina skriemeļa “saplakšanas” (kolabēšanas) risku. Ja sāpes ir spēcīgas, papildus var piemērot pretsāpju injekcijas (blokādes). Šādu ārstēšanas taktiku izmanto arī situācijās, kad operācijas izdarīšana ir pārāk riskanta vai neiespējama pacienta vispārējā veselības stāvokļa dēļ.

Kifoplastija vai vertebroplastija – operāciju veikdi, kuri savā starpā atšķirās ar dažām niansēm, taču šo operāciju pamata būtība ir sekojoša. Pacientam guļot vispārējā narkozē, ar rentgena palīdzību, ārsts ievada lūzušajā skriemelī adatu, caur kuru tiek iepumpēts speciāls medicīnisks cements. Tam sacietējot (apmēram 20 minūšu laikā) tiek sastiprināts lūzušais skriemelis. Tādējādi izzūd ar skriemeļa lūzumu saistītās sāpes kā arī tiek apstādināta skriemeļa turpmāka “saplakšana”.

Ko man kā pacientam nozīmē kifoplastijas vai vertebroplastijas operācija?

Tā kā operācijas būtība ir adatas ievadīšana lūzušajā skriemelī (nav nepieciešami griezieni vai citas audus traumējošas darbības) operācija ir pacientam draudzīga un viegli panesama.

Jau dažas stundas pēc operācijas pacients var celties kājās. Ar skriemeļa lūzumu saistītās sāpes pārsvarā gadījumu izzūd uzreiz. Nākamajā pēc operācijas dienā, pacients var doties mājās, lai turpinātu atveseļošanos.