Mugurkaula hemangioma

Mugurkaula hemangioma

Kas ir skriemeļa hemangioma?

Veicot magnētiskās rezonanses vai kompjūtertomogrāfijas izmeklējumus bieži, nejauši tiek atrasts veidojums – mugurkaula hemangioma, pazīstams arī kā kavernoza hemangioma un hemangiomatoza angioma. Hemangiomas ir visbiežāk sastopamais mugurkaula labdabīgais audzējs (10-12% no visiem mugurkaula audzējiem). Hemangiomas reti rada jebkādus veselības traucējumus (tikai 1.2% hemangiomu ir simptomātiskas), līdz ar to lielākā daļā gadījumu, veicot radioloģiskos izmeklējumus hemangiomas ir nejauša, blakus atradne, bez būtiskas nozīmes. Visbiežāk ir mugurkaulā ir viena hemangioma, taču mēdz būt arī vairākas.

Ja man ir konstatēta mugurkaula hemangioma – vai nepieciešama regulāra novērošana?

Nē, hemangiomas ir labdabīgi veidojumi un tā kā visbiežāk tās neaug, regulāra novērošana nav vajadzīga. Veikt magnētiskās rezonanses izmeklējumu vai kompjūtertomogrāfijas izmeklējumu ir nepieciešams tikai gadījumā, ja attīstās jauni, iepriekš nebijuši simptomi.

Kā noskaidrot vai man konstatētā mugurkaula hemangioma ir manu sūdzību (sāpju) cēlonis?

Tā kā muguras sāpju cēloņi ir ļoti daudz un tie ir komplicēti, lai atšķirtu vai hemangioma ir vai nav jūsu sūdzību cēlonis nepieciešama neiroķirurga konsultācija.

Kādi ir iespējamie hemangiomas simptomi?

Kā jau iepriekš minēts, hemangiomas reti kad izsauc jebkādus veselības traucējumus, taču tie var būt sekojoši:

  • sāpes;
  • skriemeļa lūzums (hemangioma var padarīt skriemeli mehāniski mazāk izturīgu un vieglāk salaužamu);
  • neiroloģisks deficīts (atbilstošo nervu darbības traucējumi) – gadījumā, ja hemangioma ieaug mugurkaula kanālā un izraisa neiroloģisko struktūru bojājumu.

Gadījumā, ja Jums vai Jūsu tuviniekam ir apstiprināta vai ir aizdomas par simptomus izraisošu mugurkaula hemangiomu, nepieciešama neiroķirurga konsultācija. Mēs labprāt konsultēsim un radīsim labāko iespējamo risinājumu konkrētā situācijā. Gadījumos, kad klātienes konsultācija nav iespējama, konsultējam arī attālināti ar videozvana palīdzību. Pierakstīties uz konsultāciju var elektroniski vai sazinoties ar mums telefoniski vai caur epastu. Attālinātu konsultāciju lūdzam saskaņot sazinoties ar mums.

Kādas ir ārstēšanas iespējas gadījumā, ja hemangioma tomēr rada veselības traucējumus?

Labāko ārstēšanas metodi atkarībā no katra konkrētā gadījumā varēs palīdzēt izvēlēties speciālists. Kopumā mugurkaula hemangiomu ārstēšanai ir pieejamas sekojošas metodes:

  • Vertebroplastija vai kifoplastija – metodes, kas savā starpā atšķiras ar tehniskām niansēm, taču to būtība ir hemangiomas aizpildīšana ar medicīnisku cementu caur adatu, ko rentgena kontrolē ievada skriemelī;
  • Staru terapija – sāpīgā veidojuma mērķēta apstarošana, kā rezultātā hemangiomā pakāpeniski ieaug saistaudi un tā slēdzas. Pēc apstarošanas sāpes izzūd ilgstošā laika posmā (mēneši līdz gadi).
  • Embolizācija – hemangiomas “aizlīmēšana” ar specifisku medicīnisku “līmi”, ko ievada caur pievadošu asinsvadu, ja tāds ir pieejams;
  • Ķirurģiska izņemšana – simptomātiskām hemangiomām, kuras neizdodas izārstēt ar augstāk minētām metodēm;

Gadījumā, ja apsverat operācijas veikšanu pie mums, šeit varat iepazīties ar atsauksmēm par mūsu Latvijas un ārvalstu pacientu pieredzi.

Mūsu klīniskā bāze (vieta, kur tiek veiktas operācijas un manipulācijas) ir moderni aprīkotais un ērtais stacionārs “Aiwa clinic”.

Gatavojoties operācijai bieži rodas virkne jautājumu. Uzziniet šeit atbildes uz biežākajiem jautājumiem gatavojoties operācijai.

Kas ir mugurkaula hemangioma? Stāsta Dr. med. Jānis Šlēziņš, neiroķirurgs

Agresīvas hemangiomas ārstēšanas piemērs