Aneirismas

Aneirismas

Kas ir intrakraniāla aneirisma?

Intrakraniāla jeb galvas smadzeņu artērijas aneirisma ir artērijas sienas paplašināšanās sakarā ar iekšējā muskuļslāņa defektu. Tās lielākoties ir dzīves laikā iegūtas (smēķēšana, paaugstināts asinsspiediens, ateroskleroze), bet dažreiz to rašanos ietekmē ģenētiskas saistaudu slimības, infekcijas vai asinsvadu ievainojumi. Tās var būt dažādu formu, bet visbiežāk aneirismas var salīdzināt ar baloniem (maisveida). Smadzeņu aneirismas lielākoties sastopamas artēriju dalīšanās vietās. Bīstamākā šīs slimības izpausme ir aneirismas plīsums. Uzzināt vairāk par intrakraniālām aneirismām varat noskatoties šo video.

Cik bieži ir sastopamas aneirismas?

Neplīsušas intrakraniālas aneirismas ir samērā bieži sastopamas – tās atrodamas apmēram 3.2% pieaugušo populācijā. Tas nozīmē, ka 1 miljonu lielā pieaugušo populācijā aptuveni 32000 cilvēku tās ir, bet tikai aptuveni 0.25% jeb 80 no viņiem gada laikā piedzīvos plīsumu un asinsizplūdumu smadzeņu apvalkos.

Kādi izmeklējumi jāveic, lai atklātu aneirismu?

Sakarā ar to, ka mūsdienās arvien pieaug attēldiagnostikas (galvas un muguras magnētiskās rezonanses un datortomogrāfijas) izmeklējumu skaits un to kvalitāte, arvien biežāk aneirismas tiek atrastas nejauši, kaut kāda cita iemesla dēļ veicot izmeklējumu.

Neplīsušu aneirismu atklāšanai nekaitīgākā diagnostikas metode ir galvas smadzeņu magnētiskā rezonanse (MR) un magnētiskās rezonanses angiogrāfija (MRA).

Plīsušas aneirismas atklāj veicot galvas datortomogrāfijas izmeklējumu, kuru precīzai artēriju izmeklēšanai papildina ar datortomogrāfijas angiogrāfijas izmeklējumu.

Nereti papildus izmeklēšanai tiek veikta digitālā subtrakcijas angiogrāfija (DSA)- tieša un ļoti precīza smadzeņu asinsvadu izmeklēšana.

Gadījumā, ja Jums vai Jūsu tuviniekam ir apstiprināta vai ir aizdomas par neiroķirurģiska rakstura veselības problēmu, nepieciešama neiroķirurga konsultācija. Mēs labprāt konsultēsim un radīsim labāko iespējamo risinājumu konkrētā situācijā.

Gadījumos, kad klātienes konsultācija nav iespējama, konsultējam arī attālināti ar videozvana palīdzību. Pierakstīties uz konsultāciju var elektroniski vai sazinoties ar mums telefoniski vai caur epastu. Attālinātu konsultāciju lūdzam saskaņot sazinoties ar mums.

Aneirismas. Kādas ir to ārstēšanas iespējas?

Ārstēšanas uzdevums ir aneirismas izslēgšana no asinsrites tādējādi novēršot potenciāli bīstamā plīsuma un smadzeņu apvalku asinsizplūduma (subarahnoidālas hemorāģijas) risku. Aneirismas slēgšanu mūsdienās izdara neiroķirurgs vai invazīvais radiologs, kuri ir specializējušies smadzeņu asinsvadu slimību ārstēšanā. Vairāk par aneirismu ārstēšanu varat uzzināt noskatoties šo video.

Plīsuma jeb ruptūras gadījumā lielākoties, ja vien pacienta veselības stāvoklis nav galēji smags un nestabils, un nav citu ierobežojumu, 24 stundu laikā pēc plīsuma ir jāveic aneirismas slēgšana.

Gan plīsušas, gan neplīsušas aneirismas var slēgt vai nu veicot operāciju tiešā ceļā (klipēšana), vai arī caur artēriju ievadot speciālus stentus, platīna spirāles vai citas ierīces, kuras to izslēdz no asinsrites vai sekmē tās trombozēšanos (aneirismas endovaskulāra ārstēšana/ embolizācija). Dažreiz, lai slēgtu aneirismu, papildus ir jāšuj artēriju anastomozes (asins plūsmas apvadceļi), vai viena pacienta ārstēšanai jāapvieno gan vaļēja ķirurģiska, gan endovaskulāra tehnika.

Ne vaļēja operācija, ne par mazinvazīvu metodi uzskatītā endovaskulārā operācija nav panaceja. Katrai no tām ir savas priekšrocības un savi trūkumi. Par katras metodes priekšrocībām un iespējamajiem riskiem konsultācijas laikā Jūs informēs ārsts.

Gadījumā, ja apsverat operācijas veikšanu pie mums, šeit varat iepazīties ar atsauksmēm par mūsu Latvijas un ārvalstu pacientu pieredzi.

Mūsu klīniskā bāze (vieta, kur tiek veiktas operācijas un manipulācijas) ir moderni aprīkotais un ērtais stacionārs “Aiwa clinic”.

Kas ir aneirisma un tās plīsums

Kā diagnosticē un ārstē aneirismas