Hidrocefālija

Hidrocefālija

Kas ir hidrocefālija?

Termins hidrocefālija (tautā biežāk saukta par ūdensgalvu) ir izveidojies no diviem vārdiem: hidro nozīmē ūdeni, bet cefālija (grieķu val.- kephalos) ir attiecināma uz galvu.

Hidrocefālija ir stāvoklis, kad smadzeņu šķidrums (likvors, cerebrospinālais šķidrums) palielinātā daudzumā uzkrājas galvas smadzeņu vēderiņos (šķidrumu saturoši dobumi galvas smadzenēs). Šādos gadījumos smadzeņu funkcijas tiek traucētas vai nu sakarā ar lielu spiedienu galvaskausa iekšienē, vai arī sakarā ar dažādas smadzeņu daļas savienojošo struktūru nospiedumu.

Likvors (smadzeņu sķidrums, cerebrospinālais šķidrums) pilda trīs svarīgas funkcijas:

  • piegādā smadzeņu šūnām barības vielas un aizvada to vielmaiņas blakusproduktus;
  • absorbē triecienus;
  • plūstot no galvas uz mugurkaulu, regulē spiediena izmaiņas.

Ar hidrocefāliju, nediferencējot tās veidu, var saslimt jebkurā vecumā, bet visvairāk saslimšanas gadījumu novēro bērnībā vai pēc 60 gadu vecuma.

Uzzināt vairāk par hidrocefāliju varat arī noskatoties šo video.

Kādi ir biežākie hidrocefālijas iemesli?

Hidrocefālija var būt iedzimta vai saistīta ar dažādām citām attīstības anomālijām, piemēram, spina bifida (iedzimts mugurkaula un nervu struktūru defekts) un encefalocēli (smadzeņu trūci). Pieaugušo vecumā biežākie hidrocefālijas iemesli ir dažādi saasiņojumi, galvas un smadzeņu ievainojumi, smadzeņu audzēji un infekcijas (meningīts). Vecuma hidrocefālijas, kura zināma kā normāla spiediena hidrocefālija, iemesli nav īsti zināmi.

Gadījumā, ja Jums vai Jūsu tuviniekam ir apstiprināta vai ir aizdomas par Hidrocefāliju, nepieciešama neiroķirurga konsultācija. Mēs labprāt konsultēsim un radīsim labāko iespējamo risinājumu konkrētā situācijā.

Gadījumos, kad klātienes konsultācija nav iespējama, konsultējam arī attālināti ar videozvana palīdzību. Pierakstīties uz konsultāciju var elektroniski vai sazinoties ar mums telefoniski vai caur epastu. Attālinātu konsultāciju lūdzam saskaņot sazinoties ar mums.

Kādi ir hidrocefālijas simptomi?

Hidrocefālijas simptomi dažāda vecuma pacientiem ar dažādiem hidrocefālijas veidiem var atšķirties. Balstoties uz Hidrocefālijas Asociācijas (Hydrocephalus Association, MD, USA) datiem zemāk aprakstīti simptomi dažādām pacientu grupām.

Hidrocefālijas simptomi jaundzimušajiem
Izteikti palielināta galva; uzspīlēts lielais avotiņš; zem plānas skalpa ādas izspīlētas liela kalibra vēnas; miegainība; krampji; slikta apetīte.

Hidrocefālijas simptomi mazuļiem un bērniem
Palielināts galvas izmērs; galvassāpes, slikta dūša; vemšana; drudzis; neskaidra redze vai dubultošanās; līdzsvara un koordinācijas traucējumi; uzbudināmība; miegainība; pamošanās grūtības; aizkavēta staigāšana vai runāšana; koncentrēšanās grūtības; krampji; slikta apetīte. Ja hidrocefālijas attīstība ir lēna, bērnam var novērot garīgās attīstības traucējumus un izteiktas mācīšanās grūtības skolā. Tāpēc bērni ar izteiktām mācīšanās grūtībām būtu jāizmeklē, lai izslēgtu strukturālus smadzeņu bojājumus.

Hidrocefālijas simptomi pieaugušajiem
Galvassāpes; miegainības; izteiktas pamošanās grūtības; koordinācijas un līdzsvara traucējumi; steidzama nepieciešamība urinēt/ urīna nesaturēšana; redzes miglošanās/ dubultošanās; personības izmaiņas.

Hidrocefālijas simptomi vecāka gadagājuma pacientiem
Koordinācijas un līdzsvara traucējumi; šļūcoša gaita platiem soļiem; atmiņas traucējumi; personības izmaiņas (demence); bieža, steidzama nepieciešamība urinēt/ urīna nesaturēšana. Vecāka gadagājuma pacientiem biežakais hidrocefālijas veids ir normāla spiediena hidrocefālija. Tai raksturīga ir likvora uzkrāšanās galvas smadzeņu vēderiņu sistēmā, izraisot šo struktūru izteiktu palielināšanos. Normāla spiediena hidrocefālija reti sākas pirms 60 gadu vecuma. Šo hidrocefālijas veidu nereti jauc ar Alcheimera slimību vai citām demences (plānprātibas) formām, tāpēc pat attīstītās valstīs normāla spiediena hidrocefāliju atklāj un ārstē tikai 10- 20% pacientu no tiem, kuriem patiesībā šī slimība ir.

Kā diagnosticē hidrocefāliju?

Simptomu gadījumā vienmēr tiek nozīmēti papildus izmeklējumi. Zīdaiņiem un mazuļiem biežāk veiktais galvas izmeklējums galvas smadzeņu vēderiņu izmaiņu precizēšanai ir ultrasonogrāfija, bet pieaugušajiem- magnētiskā rezonanse vai datortomogrāfija. Magnētiskās rezonanses izmeklējums ir zelta standarts hidrocefālijas iespējamo iemeslu diagnostikai.

Kādas ir hidrocefālijas ārstēšanas iespējas?

Hidrocefālija atkarībā no tās iemesla var tikt ārstēta dažādi. Gadījumos, kad hidrocefāliju izraisa audzējs, kurš nosprosto likvora cirkulācijas ceļus, lielākoties veic šī audzēja operāciju, tādējādi atjaunojot normālu smadzeņu šķidruma plūsmu.

Šuntēšanas operācija ir bieži pielietota metode hidrocefalijas ārstēšanai, kad tās iemeslu nevar novērst tiešā veidā. Šīs operācijas laikā ar speciālu šunta sistēmu, kurā likvora plūsmu regulē vārstule, savieno galvas smadzeņu vēderiņus un vēdera dobumu (ventrikuloperitoneāla šuntēšana) vai caur venozo sistēmu uz sirds labo priekškambari (ventrikuloatriāla šuntēšana).

Endoskopiska operācija (ventrikulocisternostomija) tiek veikta retāk tā saucamās okluzīvas hidrocefālijas gadījumā, kad atsevišķi likvora ceļi ir izteikti sašaurināti vai slēgti un rada galvas smadzeņu vēderiņu paplašināšanos. Šīs operācijas laikā netiek ievietota šunta sistēma, bet ar speciālu maza diametra kameru un instrumentiem tiek izveidots jauns likvora plūsmas apvadceļš.

Gadījumos, kad galvas smadzeņu vederiņu paplašināšanās ir saistīta ar dažādām iedzimtām smadzeņu anomālijām un šīs izmaiņas nerada ar tām saisītas sūdzības un simptomus, ārsts var ieteikt neveikt operāciju.

Gadījumā, ja apsverat operācijas veikšanu pie mums, šeit varat iepazīties ar atsauksmēm par mūsu Latvijas un ārvalstu pacientu pieredzi.

Mūsu klīniskā bāze (vieta, kur tiek veiktas operācijas un manipulācijas) ir moderni aprīkotais un ērtais stacionārs “Aiwa clinic”.

Kā notiek atlabšana pēc operācijas?

Ventrikuloperitoneālas un ventrikuloatriālas šuntēšanas operācijas tiek veiktas caur 2 vai 3 nelieliem 1- 3cm ādas griezieniem. Atkarībā no pacienta stāvokļa pirms operācijas slimnīcā pēc operācijas ir jāpavada 1 nakts līdz 2 dienas. Nākamajā dienā pēc operācijas tiek veikts datortomogrāfijas vai magnētiskās rezonanses izmeklējums. Ātrākai atlabšanai un funkcionālu traucējumu mazināšanai un novēršanai pēc izrakstīšanās no slimnīcas ir nepieciešama rehabilitācija. Nākamā vizīte pie operējošā ārsta tiek plānota 4- 6 nedēļas pēc operācijas.

Kāda ir hidrocefālijas prognoze?

Hidrocefālijas prognoze ir atkarīga no tās iemesla, izpausmes smaguma un ilguma, kā arī tās ārstēšanas veida. Dažreiz uzlabošanās pēc operācijas var būt ļoti ātra un pacients samērā ātri var atsākt savas ierastās ikdienas aktivitātes un atgriezties darbā, bet citreiz uzlabošanās var būt lēna un ilgstoša, īpaši demences un kādu strukturālu smadzeņu izmaiņu gadījumā.

Kopumā- jo agrīnāka ir hidrocefālijas diagnostika un ārstēšana, jo lielāka ir sekmīgas ārstēšanas iespēja.

Diemžēl nav iespējams precīzi paredzēt katra pacienta individuālu ārstēšanas prognozi, jo neskatoties uz ātru atlabšanu pēc šuntēšanas operācijas, pacientam visu dzīvi saglabājas šunta komplikāciju (sarežģījumu) un disfunkcijas (traucētas šunta darbības) risks. Neskatoties uz to, ka dažreiz ir nepieciešamas papildus operācijas, vairums šunta problēmu ir sekmīgi risināmas.

Kādos gadījumos pēc jau veiktas operācijas ir steidzami jāgriežas pie ārsta?

  • Apsārtums, pietūkums un sāpes apvidū, kur implantēta šunta caurulīte un vārstule.
  • Uzbudināmība vai miegainība.
  • Slikta dūša, vemšana, galvassēpes, redzes dubultošanās.
  • Paaugstināta ķermeņa temperatūra, drudzis.
  • Sāpes vēderā pacientiem, kuriem veikta ventrikuloperitoneāla šuntēšana.
  • Atjaunojas pirms operācijas novērotie simptomi.

Par hidrocefāliju un vecuma demenci (plānprātību) - vai šīs lietas netiek jauktas? Stāsta Dr. Raimonds Mikijanskis, neiroķirurgs