Biežāk uzdotie jautājumi gatavojoties operācijai

Biežāk uzdotie jautājumi gatavojoties operācijai

Biežāk uzdotie jautājumi gatavojoties mugurkaula operācijām.

Biežāk uzdotie jautājumi – gatavojoties neiroķirurģiskai mugurkaula operācijai, pacientiem bieži rodas daudzi jautājumi, kas ir pilnībā normāli.

Šeit mēs esam apkopojuši biežākos jautājumus, ko mēs dzirdam no pacientiem gatavojoties operācijai, un atbildes uz tiem.

Kādi izmeklējumi ir nepieciešami gatavojoties operācijai?

Standarta gadījumos, uz operāciju ir nepieciešami sekojoši izmeklējumi (tiem uz operācijas brīdi ir jābūt ne vecākiem par 2 nedēļām):

  • Pilna asins aina;
  • Asins bioķīmiskā izmeklēšana (ALAT, ASAT, Kop. bil., Kreatinīns, Na, K, Glikoze);
  • Koagulogramma (asins recēšanas rādītāji – INR, Protrombīna indekss, APTL);
  • Asins grupa, Rēzus (Rh) faktors un antieritrocitārās antivielas;
  • Elektrokardiogramma (EKG);
  • Infekciju skrīnings – Anti HCV, anti HIV1/2, HBsAg;

Atsevišķos gadījumos, ja Jums iepriekš ir bijušas problēmas ar sirdi vai plaušām, ārsts gatavojoties operācijai var nozīmēt arī sekojošus izmeklējumus:

  • EHO Kardiogrāfija;
  • Plaušu rentgenogramma (Rtg thoracis);
  • Spirometrija (plaušu ārējā elpošana);

Kā rīkoties, ja lietojat “asinis šķidrinošus” medikamentus?

Tā kā “asinis šķidrinoši” medikamenti pēc būtības apgrūtina asiņu sarecēšanu, to lietošana sarežģī un padara bīstamu operācijas veikšanu. Gadījumā, ja lietojat kādu no šiem medikamentiem, lūdzu informējiet par to ārstu! Atkarībā no iemesla kādēļ lietojat “asins šķidrinošos” medikamentus, ārsts kopā ar Jums izlems par to kā rīkoties – vai nu atcelt to lietošanu pirms operācijas, vai arī pāriet uz citiem, īsas darbības un viegli kontrolējamiem medikamentiem.

Visbiežāk lietoto “asins šķidrinošo” medikamentu grupas ir:

  • Antiagreganti – medikamenti, kuri savā sastāvā satur Aspirīnu, Klopidogrēlu vai Tikagreloru (Aspirin, Thrombo ASS, Hjertemagnyl, Duoplavin, Citramon, Plavix, Alka-Seltzer, Efferalgan, Sirds Aspirīns, Clopidogrel, Platel, Trombex, Zyllt, Ticagrelor, Brylique). Tā kā antiagregantu darbības efekts saglabājas vēl 7-10 dienas pēc to lietošanas pārtraukšanas, tos jāpārtrauc lietot 7-10 dienas pirms operācijas. Pārrunājiet šo jautājumu ar operējošo ķirurgu, ja lietojat kādu no antiagregantiem.
  • Antikoagulanti – Varfarīns (Orfarin, Warfarin), Rivaroxaban (Xarelto), Dabigatran (Pradaxa), Heparīns (Heparin). Lielākā daļa antikoagulantu darbojas vismaz vairākas dienas pēc to lietošanas pārtraukšanas, tāpēc, ja lietojat kādu no tiem, pārrunājiet šo jautājumu ar operējošo ķirurgu. Iespējams, būs nepieciešams pirms operācijas pāriet uz citiem antikoagulantiem, kas ir īsas darbības un viegli kontrolējami,

Cik ilgi pirms operācijas nedrīkst ēst un dzert (jābūt “tukšā dūšā”)?

Lai pēc iespējas mazinātu ar anestēziju saistītos riskus, kopumā ir rekomendējams neēst 6 stundas pirms paredzētās operācijas un nedzert šķidrumu 4 stundas pirms operācijas.

Praksē, ja operācija Jums ir plānota no rīta vai pirmajā dienas pusē, lūdzu, neēdiet pēc pusnakts un nedzeriet šķidrumu pēc 03:00 naktī. Ja operācija Jums ir plānota pēcpusdienā, lūdzu apēdiet vieglas brokastis, pēc kurām vairs neēdiet un nedzeriet. Ja Jums no rīta pirms operācijas ir jāieņem zāles, ir pieļaujams uzdzert nelielu ūdens daudzumu.

Kad jāierodas uz operāciju?

Ja Jums ir nozīmēta operācija, uz to ir jāierodas stacionārā operācijas dienas rītā. Konkrētu ierašanās laiku jums varēs pateikt ārsts vai operāciju koordinātors, kurš sazināsies ar Jums dažu dienu laikā pirms operācijas.

Atsevišķos gadījumos, ja ir nepieciešami papildus izmeklējumi, ārstu apskates, vai arī pacientam ir grūtības ierasties stacionārā agri no rīta, ir iespējams iestāties stacionārā arī iepriekšējā dienā pirms operācijas. Plānojot operāciju, Jūs ar ārstu varēsiet vienoties par laiku, kad nepieciešams ierasties uz operāciju.

Mūsu klīniskā bāze (vieta, kur tiek veiktas operācijas un manipulācijas) ir moderni aprīkotais un ērtais stacionārs “Aiwa clinic”, Maskavas ielā 241, Rīgā.

Biežāk uzdotie jautājumi. Ko ir nepieciešams ņemt līdzi iestājoties stacionārā uz operāciju?

Dodoties uz operāciju ir svarīgi paņemt līdzi visus izmeklējumus un to rezultātus, kas attiecas uz plānoto operāciju (magnētiskās rezonanses un/vai kompjūtertomogrāfijas izmeklējumus, asins analīžu un citu izmeklējumu rezultātus).

Līdzi nepieciešams ņemt arī personiskās zāles, ja tādas lietojat ar operāciju nesaistītu slimību dēļ, piemēram, paaugstināts asinsspiediens). Neaizmirstiet arī personiskās higiēnas priekšmetus, čības un halātu, kā arī viegli uzvelkamu un ērtu apģērbu, ko vilksiet pēc operācijas dodoties mājās.

Stacionārā ir nodrošināta ēdināšana, palātās ir pieejams bezmaksas interneta Wi-Fi tīkls un televīzija ar populārākajiem kanāliem. Ja vēlaties paņemiet līdzi savu personīgo portatīvo datoru, planšetdatoru, un, protams, telefonu.

Cik ilgs ir atveseļošanās laiks pēc mugurkaula operācijas?

Sen ir pagājis tas laiks, kad mugurkaula operācijas nozīmēja lielus griezienus, ilgstošu atrašanos slimnīcā un mokošu atveseļošanās procesu.

Mūsdienās, pateicoties modernām tehnoloģijām, instrumentiem un aprīkojumam, lielākā daļa mugurkaula operāciju ir kļuvušas par tā saucamajām “minimāli invazīvajām”. Tas nozīmē, ka operācijas tiek izdarītas caur mazu ādas griezienu, mikroskopa palielinājumā ar niecīgu apkārtējo audu bojājumu. Precīzai orientācijai, operācijas laikā neiroķirurgi lieto rentgena iekārtu.

Tādējādi mūsu veiktās operācijas ir pacientiem draudzīgas, ar minimālu audu bojājumu un, īdz ar to pacientam pēcoperācijas atveseļošanās periods ir relatīvi viegls. Lielākā daļā gadījumu, pacienti uzsāk staigāt pirmajā dienā pēc operācijas, un tajā pašā dienā tiek izrakstīti, lai turpinātu atveseļošanos mājas. Pilnīga atveseļošanas pēc operācijas atkarībā no tās veida notiek 2-6 nedēļu laikā.

Biežāk uzdotie jautājumi. Vai mugurkaula operācijas ir riskantas?

Šis ir viens no visbiežākajiem jautājumiem attiecībā uz mugurkaula operācijām. Tradicionāli mugurkaula operācijas ir arī apvītas ar dažādiem mītiem. Lai detalizēti pacienti izskaidrotu kādi tieši sarežģījumi var rasties mugurkaula operāciju kontekstā, šim tematam esam veltījuši atsevišķu sadaļu, ar ko var iepazīties šeit.

Ar sadaļu, kas veltīta mugurkaula operāciju mītiem un patiesību, varat iepazīties šeit.

Biežāk uzdotie jautājumi. Vai pēc mugurkaula operācijām ir jānēsā mugurkaula ortozes (jostas/bandāžas)?

Pēc lielākās daļas no mugurkaula operācijām tiek rekomendēts nēsāt izdarītai operācijai atbilstošu jostas ortozi (konkrētu ortozes veidu Jums ieteiks ārstējošais ārsts). Kopīgie jostas ortožu pielietošanas mērķi ir sekojoši:

  1. Sāpju mazināšana: Ortozes palīdz samazināt sāpes, atbalstot un stabilizējot mugurkaulu. Tās var samazināt slodzi un spiedienu uz muguras muskuļiem un nerviem.
  2. Stabilizācija un atbalsts: Ortozes sniedz atbalstu mugurkaulam un var palīdzēt stabilizēt kustības, kas var būt sāpīgas vai kaitīgas.
  3. Rehabilitācija: Pēc operācijas vai traumas ortozes var palīdzēt veicināt ātrāku sadzīšanu, nodrošinot nepieciešamo atbalstu un kustības ierobežošanu.
  4. Stājas uzlabošana: Ortozes var palīdzēt uzlabot stāju, mazinot muguras sāpes un pārslodzi, kas saistīta ar nepareizu stāju.
  5. Nodrošināt komfortu: Atkarībā no individuālajām vajadzībām, dažādas ortozes var nodrošināt papildu komfortu ikdienas darbībās, piemēram, sēdus stāvoklī darbam pie datora.
  6. Profilakse: Regulāra ortožu nēsāšana var palīdzēt novērst turpmākas muguras problēmas, it īpaši cilvēkiem, kuriem ir liels sāpju risks vai mugurkaula traumu vēsture.

Lai gan mugurkaula ortožu priekšrocības ir acīmredzamas, svarīgi atcerēties, ka tās vajadzētu lietot saskaņā ar ārsta vai fizioterapeita ieteikumiem, jo nepareiza lietošana var radīt papildu problēmas. Augstas kvalitātes un mūsu profesionāļu pārbaudītas ortozes var iegādāties interneta veikalā www.medikom.lv.