Trigemināla neiralģija

Trigemināla neiralģija

trig-neiral-image

Trijzaru nerva iespējamās sāpju zonas – atbilstoši nerva trim zariem

Kas ir trīszaru nervs?

Trigemināla neiralģija ir trīszaru nerva saslimšana. Trīszaru nervs ir viens no galvas smadzeņu nerviem, kas nodrošina jušanu – pieskārienu sajūtu, siltuma, aukstuma un sāpju sajūtu – sejas ādā. Šī nerva trešais zars nodrošina arī košanas muskuļu darbību. Cilvēkam ir šādu nervu pāris– katrai sejas pusei.

Nosaukums saka priekšā- nervam ir trīs zari. Trīszaru nervs iznāk no smadzeņu stumbra, galvaskausa pamatnē tas veido trīs zarus, kuri inervē sejas ādu. Pirmais zars atbild par jušanu pieres apvidū un rajonā virs acs, otrais zars – par jušanu augšžokļa apvidū un trešais zars – par jušanu apakšžokļa apvidū (attēls).

Kas ir trīszaru nerva sāpes jeb trigemināla neiralģija?

Tipiskas trīszaru nerva sāpes pacients raksturo kā elektriskai stāvai līdzīgas sāpes sejas vienā pusē, noteiktā zonā. Pacients parasti spēj precīzi parādīt sāpju skarto apvidu. Sāpes parasti ir lēkmjveidīgas, šaujošas, asas un neciešamas. Sākotnēji lielākoties sāpes ir periodiskas. Tas nozīmē, ka paasinājumus, kas mēdz biežāk būt rudenī un pavasarī, nomaina remisijas periods, kad sāpes ir minimālas, vai nav nemaz. Šādi uzlabošanās periodi var būt pat vairākus mēnešus, līdz atkārtojas jauns slimības uzliesmojums. Jāatzīmē, ka, jo ilgāk cilvēks slimo ar trīszaru neiralģiju, jo īsāki un nepastāvīgāki kļūst bezsāpju periodi.

Sāpes var izplatīties kāda viena zara inervācijas zonā vai arī vairākos, dažkārt pat visos zaros vienlaicīgi (attēls). Tās biežāk rodas otrajā un trešajā zarā- vaiga apvidus ādā augšžokļa un/vai apakšžokļa apvidū. Samērā bieži trīszaru nerva sāpes var maskēties arī kā zobu sāpes. Nereti līdz nonāk pie īstās diagnozes pacientam tiek izrauti pat vairāki veseli zobi.

Trīszaru nerva sāpes var provocēt pieskāriens, runāšana, smaidīšana, ēšana, zobu tīrīšana, skūšanās, auksts gaiss, vējš. Pacienti, kuri ilgstoši slimo, pierod sargāt un saudzēt sāpošo apvidu, ierobežojot sāpīgās sejas kustības, ēšanu, smaidīšanu, pieskaršanos sejai. Nosaukto iemeslu dēļ trigemināla neiralģija ir invalidizējoša slimība, jo pacientam vienkāršas ikdienas aktivitātes sagādā mokošas sāpes. Nereti sāpju dēļ pacienti zaudē arī darba spējas.

Slimība biežāk skar sievietes, un parasti tā sāk izpausties 40-50 gadu vecumā, taču mēdz būt arī jaunāki pacienti.

n-trigeminus zari-ar-dermatomiem-copyr

Attēls: n. trigeminus inervācijas (sāpju izplatības) zonas

Kas ir trigeminālas neiralģijas iemesls?

Bieži par iemeslu trīszaru nerva sāpēm tiek minēta “nerva apsaldēšana”, “nerva sapūšana” aukstā laikā, staigājot bez cepures. Taču jāatzīmē, ka tie ir mīti. Auksts laiks, vējš, protams, var būt provocējošie faktori, kas slimības izpausmes paasina, bet to nevar nodēvēt par iemeslu. Līdz pat 80-90% gadījumu trigeminālas neiraļģijas iemesls ir trīszaru nerva nospiedums ar blakus esošo asinsvadu – tā saucamais neirovaskulārais konflikts. Netālu no trīszaru nerva atiešanas vietas pie smadzeņu stumbra atrodas asinsvadi- gan artērija, gan vēnas. Ja kāds no asinsvadiem, reizēm vairāki asinsvadi, trīszaru nervu nospiež, veidojas nerva trauma, kas izpaužas kā klasiskas šaujošas, elektriskai strāvai līdzīgas sejas sāpes.

Retāki iemesli, kas radīs līdzīgus simptomus, var būt, piemēram, audzēja radīts trīszaru nerva nospiedums, multiplā skleroze, kas rada nerva bojājumu, vai zobu problēmas.

Trigemināla neiralģija. Kā uzstādīt diagnozi?

Viens no diagnozes kritērijiem ir pacienta sūdzības. Tas nozīmē, ka trigemināla neiralģija izpaužas tipiskā veidā un aizdomas par šo slimību ārsts var izteikt jau pēc pacienta izjautāšanas. Lai apstiprinātu diagnozi, nepieciešams veikt specifisku magnētiskās rezonanses izmeklējumu galvas smadzenēm, kurā var redzēt trīszaru nervu un apkārt esošos asinsvadus, kā arī ir iespējams konstatēt, vai tuvumā esošais asinsvads nospiež nervu. Diagnozi uzstādīt var, ja pacientam ir gan sūdzības, gan atbilstoši redzams konflikts starp nervu un asinsvadu magnētiskās rezonanses izmeklējumā.

Tāpat var būt gadījumi, kad nerva nospiedumu ar asinsvadu magnētiskās rezonanses izmeklējumā neredz, bet sāpes ir tipiskas kā pie trigeminālas neiraļģijas. Arī šādos gadījumos, kad medikamentozas ārstēšanas iespējas ir izsmeltas, pacientam piedāvā veikt operāciju. Tās laikā parasti atklājas, ka nervs tomēr ir nospiests, iespējams, ar maza izmēra vēnu vai artēriju, kuru magnētiskās rezonanses izmeklējumā nevar pamanīt, vai arī ir radušies rētaudi ap nervu, kas to nospiež, radot neciešamās sāpes.

Reizēm citu iemeslu dēļ veikts magnētiskās rezonanses izmeklējums parāda, ka konflikts starp nervu un asinsvadu pastāv, taču, pacientam tas neizraisa sūdzības, nav trīszaru nerva neiralģijas. Šajos gadījumos nav jāuztraucas, tā uztverama par normālu anatomisku īpatnību. Iespējams, nerva nospiedums nav tik ievērojams, lai izpaustos ar sāpēm.

Pēc šo izmeklējumu veikšanas un aizdomām par idiopātisku intrakraniālu hipertensiju diagnozes apstiprināšanai jāveic lumbālpunkcija, kuras laikā ārsts izmēra spiedienu un analīzēm paņem smadzeņu šķidruma (likvora) paraugus.

Gadījumā, ja Jums vai Jūsu tuviniekam ir apstiprināta vai ir aizdomas par Trigeminālu neiralģiju, nepieciešama neiroķirurga konsultācija. Mēs labprāt konsultēsim un radīsim labāko iespējamo risinājumu konkrētā situācijā.

Gadījumos, kad klātienes konsultācija nav iespējama, konsultējam arī attālināti ar videozvana palīdzību. Pierakstīties uz konsultāciju var elektroniski vai sazinoties ar mums telefoniski vai caur epastu. Attālinātu konsultāciju lūdzam saskaņot sazinoties ar mums.

Trigemināla neiralģija. Kādas ir ārstēšanas iespējas?

Pirmā ārstēšanas izvēle ir medikamentoza terapija. Sāpju ārstēšanu parasti uzsāk ar karbamazepīnu vai okskarbazepīnu. Vairums pacientu šos medikamentus lieto ilgstoši, pat gadiem ilgi. Daļa pacientu medikamentus var lietot periodiski slimības paasinājuma periodos. Tomēr slimībai progresējot pacientam zāļu lietošana arvien pieaug, tiek pievienoti papildus medikamenti, palielinātas medikamentu devas, tas savukārt izraisa blakusparādības un nodara kaitējumu gan aknām, gan nierēm. Medikamentu lietošana gan var palīdzēt mazināt sāpes, taču tas neatrisina problēmu, jo medikamenti nevar atbīdīt asinsvadu prom no nerva.

Pacientiem, kuri ilgstoši mokās ar neciešamām sāpēm, kuriem medikamentoza terapija ir kļuvusi neefektīva, vai kuriem medikamenti rada nopietnas blakus parādības, izvēles metode ir ķirurģiska ārstēšana.

Neiroķirurģiska operācija trīszaru nerva sāpju gadījumā nozīmē, ka tiek atrisināts konflikts starp nervu un asinsvadu, kas to nospiež. Mūsdienās operāciju var veikt maksimāli saudzīgi. Operācija notiek vispārējā narkozē. Tiek veikts neliels ādas grieziens aiz auss tajā pusē, kurā ir sejas sāpes. Kaula fragments, kas tiek izzāģēts, lai piekļūtu problēmai, ir neliels. Slēdzot operācijas pieeju kaula fragments lielākoties tiek atlikts atpakaļ. Operāciju mikroskopa kontrolē, lielā palielinājumā pielietojot mikroķirurģiskus instrumentus, asinsvadu nodala un atbīda no trīszaru nerva, starp šīm struktūrām ieliek medicīniskā teflona materiālu skat.attēlus zem teksta). Tādējādi tiek panākts tas, ka turpmāk nervs ar asinsvadu nesaskarsies.

Pacients pamostoties pēc operācijas uzreiz jūt efektu – sāpju izzušanu. Lielākoties nākamajā dienā pēc operācijas pacients var doties mājās.
Operācijas efektivitāte pacientiem ar klasisku nerva un asisnvada konfliktu ir ļoti augsta- 90 līdz 95%. Pacienti pēc operācijas pilnībā var pārtraukt lietot medikamentus. Operācijas efektivitāte saglabājas gadiem ilgi. 5-8 gadu laikā līdz pat 72% pacientu sāpes neatjaunojas.
Retos gadījumos, kad trīszaru nerva sāpes izraisa kāda cita slimība, piemēram, multiplā skleroze, vai arī operāciju blakusslimību dēļ nav iespējams veikt, pacientam var veikt invazīvu atsāpināšanu. Tas nozīmē, ka pacientam ar speciālu adatu izdara punkciju līdz nerva dalīšanas vietai un veic ķīmisku (ar medikamentiem) vai termisku (ar karstumu) nerva “piededzināšanu”, kas samazina sāpes. Šīs metodes efektivitāte nav tik augsta kā operācijai, tā saglabājas īsāku laiku, kā arī var rasties nepatīkamas blakusparādības. Metode tiek pielietota īpašos gadījumos, kad citas ārstēšanas metodes nav iespējamas.
Tipisku trīszaru nerva sāpju iemesls ir tiešs kontakts starp nervu un asinsvadu, tādēļ efektīvākais veids jeb “zelta standarts” slimības ārstēšanai ir neiroķirurģiska operācija.

Mūsu klīniskā bāze (vieta, kur tiek veiktas operācijas un manipulācijas) ir stacionārs “Aiwa clinic”.

Gatavojoties operācijai bieži rodas virkne jautājumu. Uzziniet šeit atbildes uz biežākajiem jautājumiem gatavojoties operācijai.

Gadījumā, ja apsverat operācijas veikšanu pie mums, šeit varat iepazīties ar atsauksmēm par mūsu Latvijas un ārvalstu pacientu pieredzi.

Nerva_kompresija_ar_bultiņu

Trīszaru nerva nospiedums ar artēriju (operācijas attēls)

Patient_1_2018-06-18_11-33-45

No nospieduma atbrīvots
trīszaru nervs

Kas ir trigemināla neiralģija?