Starpskriemeļu diska trūce kakla daļā

Starpskriemeļu diska trūce kakla daļā

Sāpju izplatība uz roku kakla diska trūces gadījumā (saukta arī par brahialģiju – brachialgia)

virietis_roka

Kas ir diska trūce mugurkaula kakla daļā?

Diska trūce kakla daļā ir cieši saistīta ar mugurkaula uzbūvi. Mugurkaula kakla daļa sastāv no kaula skriemeļiem, starp kuriem ir izvietoti no elastīga skrimšļa veidoti starpskriemeļu diski. Starpskriemeļu diski ir veidoti no blīva ārējā diska gredzena un biezam gēlam līdzīga diska kodola. Tie nodrošina mugurkaula “amortizātora” funkciju un mugurkaula kustību spēju.

Gadījumā, ja diska ārējais gredzens deformējas vai ieplīst, diska kodolam izspiežoties caur plīsušo vietu, var tikt nospiesta no muguras smadzenēm izejošā nervu saknīte un/vai muguras smadzenes. Šāds diska bojājums var rasties gan slodzes un traumas rezultātā, gan arī diskam pakāpeniski “nolietojoties” dzīves laikā.

Diska trūces simptomi mēdz rasties bez jebkāda iemesla, bet dažreiz tas ir saistīts ar smagumu celšanu, neveiklu pagriešanos, stumšanas vai vilkšanas kustībām. Pieaugot spiedienam un slodzei uz mugurkaulu, īpaši cilvēkiem ar vāju un slikti attīstītu stājas muskulatūru, disks var izvelvēties, ieplīst vai pārplīst, tas savukārt var radīt ietekmi uz blakus esošo nervu saknīti, kura impulsus vada uz kāju. Rezultātā rodas spēcīgas šaujošas sāpes sēžas apvidū un kājā.

kakla skriemelis_axial_norma

Vesels starpskriemeļu disks mugurkaula kakla daļā

Diska trūce kakla daļā

Diska trūce ar izejošā nerva nospiedumu

Kā izpaužas diska trūce mugurkaula kakla daļā?

Katram nervam, kas iziet no mugurkaula kakla daļas ir sava konkrēta zona uz kuru tas aiziet (saukti par dermatomiem).

Diska trūcei nospiežot uz roku ejošo nervu saknīti, rodas velkošas, dažkārt dedzinošas sāpes, kas izstaro no kakla uz roku pa attiecīgā nerva gaitu (dermatomu – skatīt attēlu), un šīs sāpes medicīniski mēdz saukt par brahialģiju (brachialgia). Nereti sāpes pavada arī tirpšana pa attiecīgā nerva gaitu.

Brahialģija

Kā diagnosticē mugurkaula kakla daļas starpskriemeļu diska trūci?

Ja pacientam ir atbilstošas sūdzības un simptomi, diagnozes apstiprināšanai nepieciešams veikt magnētiskās rezonanses izmeklējumu mugurkaula kakla daļai.

Kā ārstē mugurkaula kakla daļas diska trūci?

Mugurkaula kakla daļas diska truces gadījumā ārstēšanu uzsāk ar sāpes remdējošiem medikamentiem, kā arī specifisku ārstniecisko vingrošanu muguras kakla daļas muskulatūras nostiprināšanai. Regulāru treniņu laikā nostiprinoties mugurkaula kakla daļas muskulatūrai, slodze uz starpskriemeļu disku mazinās un rodas priekšnotiekumi, lai diska trūce sadzītu un nerva nospiedums mazinātos. Ap 70-80% pacientu izveseļojas 6-8 nedēļu laikā no pareizas ārstēšanas uzsākšanas. Gadījumā, ja izārstēšanos neizdodas panākt ar operāciju nesaistītām metodēm, apsverama operācija.

Kādos gadījumos ir nepieciešama operācija?

Mugurkaula diska trūces operāciju (angļu valodā saukta par ACDF surgery) rekomendē izdarīt tikai tad, ja ir izsmeltas visas ar operāciju nesaistītās ārstēšanas iespējas. Atsevišķos gadījumos – ja sāpes jau sākotnēji ir tik spēcīgas, ka tās neizdodas remdēt ar medikamentiem, vai arī rokā ir vērojams nozīmīgs muskuļu vājums, operācijas izdarīšana apsverama uzreiz.

Diska trūce kakla daļā. Ko man kā pacientam nozīmē operācija?

Pateicoties moderniem instrumentiem un aprīkojumam, kakla daļas diska trūces operācija ir pacientam draudzīga un viegli panesama.

Operācija ietver nelielu ādas griezienu kakla priekšējā virsmā. Pēc tam ķirurgs izveido pieeju mugurkaula bojātajam starpskriemeļu diskam pakāpeniski atslāņojot apkārtējos audos. Ar rentgena iekārtu pārliecinās par to, ka ir atrasts pareizais starpskriemeļu disks. Operāciju mikroskopa palielinājumā tiek izņemts slimais disks, kas tiek aizvietots ar mākslīgu – titāna implantu. Tiek slēgta operācijas brūce.

Pacientam pamostoties sāpes rokā ir izzudušas un jau dažas stundas pēc operācijas pacients var celties un nākamajā dienā doties mājās.

Gatavojoties operācijai bieži rodas virkne jautājumu. Uzziniet šeit atbildes uz biežākajiem jautājumiem gatavojoties operācijai.

Mūsu klīniskā bāze (vieta, kur tiek veiktas operācijas un manipulācijas) ir stacionārs “Aiwa clinic”.

Kāda ir operācijas efektivitāte?

Kakla diska trūces operācija ir ar augstu efektivitāti – pilnībā izārstēt sāpes rokā izdodas ap 90% pacientu.

Diska trūce kakla daļā. Vai operācija ir riskanta?

Kopumā mugurkaula kakla daļas diska trūces operācija ir izskatāma par drošu, taču kā ikvienai ķirurģiskai manipulācijai, arī tai ir savi nelieli riski, par kuriem operācijas nepieciešamības gadījumā jūs informēs ārstējošais ārsts. Šeit Jūs arī varat iepazīties ar vispārīgiem mugurkaula operāciju sarežģījumiem.

Attiecībā uz mugurkaula operācijām, ir plaši izplatīti mīti, kas lielākoties nav patiesi. Uzziniet šeit par biežākajiem ar mugurkaula operācijām saistītajiem mītiem un skaidrojumu vai tie ir pamatoti.

Šādas operācijas tiek veiktas samērā bieži. Šeit varat iepazīties ar atsauksmēm par Latvijas un ārvalstu pacientu pieredzi ārstējoties pie mums.

Par diska trūci kakla daļā