Hemifaciāls spazms

Hemifaciāls spazms

Kas ir hemifaciāls spazms?

Hemifaciāls spazms (sejas spazms) ir nervu sistēmas slimība, kurai raksturīga vienas sejas puses muskulatūras raustīšanās vai spēcīgi spazmi.

Kādi var būt hemifaciāla spazma iemesli?

Šo slimību lielākoties izraisa asinsvada pieskaršanās sejas nervam, medicīniski šo procesu sauc par neirovaskulāru konfliktu. Hemifaciālu spazmu var izraisīt arī sejas nerva ievainojums vai audzējs, vai retos gadījumos šī slimība var attīstīties bez nosakāma cēloņa.

Kādi izmeklējumi jāveic hemifaciāla spazma gadījumā?

Nākot uz vizīti pie ārsta būtu vēlams nofilmēt lēkmi vai arī nelietot medikamentus, kuri mazina vai pārtrauc šos simptomus. Lai noskaidrotu slimības iemeslu un nozīmētu nepieciešamo ārstēšanu, nepieciešams veikt magnētiskās rezonanses (MR) un magnētiskās rezonanses angiogrāfijas (MRA) izmeklējumu galvas smadzenēm un kraniālajiem nerviem.

Gadījumā, ja Jums vai Jūsu tuviniekam ir apstiprināta vai ir aizdomas par Hemifaciālu spazmu, nepieciešama neiroķirurga konsultācija. Mēs labprāt konsultēsim un radīsim labāko iespējamo risinājumu konkrētā situācijā. Gadījumos, kad klātienes konsultācija nav iespējama, konsultējam arī attālināti ar videozvana palīdzību. Pierakstīties uz konsultāciju var elektroniski vai sazinoties ar mums telefoniski vai caur epastu. Attālinātu konsultāciju lūdzam saskaņot sazinoties ar mums.

Hemifaciāls spazms. Kādas ir ārstēšanas iespējas?

  • Botulīna injekcijas. Botulīna toksīna (Botox) injekcijas spazma skartajos sejas muskuļos izraisa pārejošu šo muskuļu paralīzi. Efekts var ilgt no dažiem mēnešiem līdz pusgadam. Iespējams, ka pēc šī perioda simptomi var atjaunoties un būs nepieciešams izdarīt atkārtotas injekcijas. Nekādā gadījumā šādas injekcijas nedrīkst izdarīt neveicot magnētiskās rezonanses (MR) izmeklējumu!
  • Medikamenti. Pretepilepsijas medikamenti jeb antikonvulsanti, piemēram, karbamazepīns (Finlepsin) dažiem pacientiem var mazināt vai pilnībā novērst hemifaciāla spazma izpausmes. Ja nepieciešamās medikamentu devas pieaug vai kļūst nepieciešamas ļoti augstas devas, kuras pārsniedz diennaktī ieteicamo, vai arī šāda veida medikamentus pacients slikti panes, vērojamas izteiktas blakusparādības, jāizskata citas ārstēšanas iespējas.
  • Mikrovaskulāras dekompresijas operācija. Ja hemifaciāla spazma iemesls ir neirovaskulārs konflikts jeb asinsvada kontakts ar sejas nervu, tad mikrovaskulāra dekompresija var būt ļoti efektīva pilnīgai simptomu (sejas spazmu) pārtraukšanai. Operācijas laikā caur nelielu atveri galvaskausā ķirurgs piekļūst pie skartā sejas nerva, no tā atpreparē kompresiju izraisošo asinsvadu un starp abām šīm struktūrām ievieto teflona starpliku, tādējādi novēršot asinsvada izraisīto spiedienu uz nervu.

Gadījumā, ja apsverat operācijas veikšanu pie mums, šeit varat iepazīties ar atsauksmēm par mūsu Latvijas un ārvalstu pacientu pieredzi.

Gatavojoties operācijai bieži rodas virkne jautājumu. Uzziniet šeit atbildes uz biežākajiem jautājumiem gatavojoties operācijai.

Mūsu klīniskā bāze (vieta, kur tiek veiktas operācijas un manipulācijas) ir moderni aprīkotais un ērtais stacionārs “Aiwa clinic”.