Metastāzes smadzenēs – audzēju (tumoru), kurš smadzenēs izveidojas no citā orgānā lokalizēta vēža (primāra audzēja) šūnām, sauc par metastāzi. Ļaundabīga audzēja šūnas nonāk asinsritē tādējādi atceļojot uz smadzenēm no primārā audzēja. Smadzenēs tās uzsāk augšanu un attīstību.
Galvas smadzeņu metastāzes ir visbiežāk sastopamie smadzeņu audzēji.
Pateicoties ievērojami progresējušai vēža ārstēšanai, mūsdienās daudzus ļaundabīgus audzējus izdodas pilnībā izārstēt vai arī būtiski palēnināt to izplatību skartajā orgānā un citās orgānu sistēmās. Ja vēža šūnas turpina eksistēt organismā, ar laiku šis audzējs var ne tikai atkārtoti skart to orgānu, no kura izplatījies (ja orgāns nav pilnībā izoperēts), bet arī metastazēties (izplatīties) nervu sistēmā, smadzenēs un noereti arī galvaskausā.
Dažu lokalizāciju vēžiem ir lielāka tendence metastazēties smadzenēs. Piemēram, melanomai, krūts, plaušu, nieru un zarnu vēžiem ir bieža tendence izplatīties smadzenēs.
Metastātiski smadzeņu audzēji ir biežāk izplatīti pieaugušajiem. Vīriešiem un sievietēm smadzeņu metastāzes ir vienlīdz bieži izplatītas. Dzimumu atšķirības ir vērojamas starp primāro audzēju lokalizācijām (orgāniem, kur sākotnēji attīstījies vēzis). Ar plaušu vēzi daudz biežāk slimo vīrieši, turpretim ar krūts vēzi lielākoties slimo sievietes.
Šie simptomi nav specifiski un ir raksturīgi daudzām slimībām. Epilepsija aptuveni 35% gadījumu ir saistīta ar smadzeņu audzēju. Pacienta vecums virs 45 gadiem ievērojami palielina risku, ka epilepsija ir saistīta ar smadzeņu audzēju.
Šādā gadījumā, lai izvērtētu ārstēšanas iespējas ir nepieciešama neiroķirurga konsultācija. Ārsts izvērtējot pacienta vispārējo stāvokli, analīzes, informāciju par primāro audzēju, kā arī informāciju no attēldiagnostikas izmeklējumiem (MRI vai CT) spēs piemeklēt pacientam vislabāk piemēroto un visefektīvāko ārstēšanas veidu/līdzekļu kombināciju.
Gadījumā, ja Jums vai Jūsu tuviniekam ir apstiprināta vai ir aizdomas par smadzeņu metastāzēm, nepieciešama neiroķirurga konsultācija. Mēs labprāt konsultēsim un radīsim labāko iespējamo risinājumu konkrētā situācijā.
Gadījumos, kad klātienes konsultācija nav iespējama, konsultējam arī attālināti ar videozvana palīdzību. Pierakstīties uz konsultāciju var elektroniski vai sazinoties ar mums telefoniski vai caur epastu. Attālinātu konsultāciju lūdzam saskaņot sazinoties ar mums.
Magnētiskās rezonanses izmeklējums (MRI) smadzenēm ar kontrastvielu ir tā saucamais zelta standarts gadījumos, kad rodas aizdomas par audzēju. Nereti diagnozes noskaidrošanai ātrāk pieejama ir galvas datortomogrāfija (CT), kuru, ja nav papildus nieru slimība, vēlams veikt ar kontrastvielu (kontrastviela tiek izvadīta no organisma caur nierēm, tāpēc nieru mazspējas gadījumā kontrastvielas ievadīšana ir ar augstāku risku).
Galvenās ārstēšanas metodes ir operācija (metastāzes ķirurģiska izņemšana) un staru terapija.
Gadījumos, kad metastāze lokalizācijas dēļ nav ķirurģiski pieejama, vai arī operācijas izdarīšana ir saistīta ar ļoti augstu risku, ārsts var ieteikt stereotaktisku radioķirurģiju – fokusētu metastāzes apstarošanu.
Gadījumā, ja apsverat operācijas veikšanu pie mums, šeit varat iepazīties ar atsauksmēm par mūsu Latvijas un ārvalstu pacientu pieredzi.
Mūsu klīniskā bāze (vieta, kur tiek veiktas operācijas un manipulācijas) ir moderni aprīkotais un ērtais stacionārs “Aiwa clinic”.
Gatavojoties operācijai bieži rodas virkne jautājumu. Uzziniet šeit atbildes uz biežākajiem jautājumiem gatavojoties operācijai.
Smadzeņu metastāžu ārstēšanas prognoze ir atkarīga no primārā audzēja (vēža) lokalizācijas, agresivitātes, izplatības, kā arī no smadzeņu metastāžu skaita un lokalizācijas, taču kopumā lielākā daļā gadījumu ir iespējams panākt būtisku progresu attiecībā uz simptomu samazināšanos, dzīves kvalitāti un ilgumu.