Idiopātiska intrakraniāla hipertensija ir slimība, kurai raksturīgs izteikti paaugstināts spiediens galvaskausa iekšpusē (intrakraniālais spiediens) bez strukturālām izmaiņām, kuras var radīt paaugstinātu spiedienu galvaskausa iekšpusē.
Par pirmajiem šīs slimības gadījumiem ziņots jau 1893. gadā, 2 gadus pēc lumbālpunkcijas ieviešanas praksē, bet joprojām nereti paliek neatbildēts jautājums par šīs slimības iemesliem.
Idiopātiska intrakraniāla hipertensija bieži ir pazīstama arī kā labdabīga (benigna) intrakraniāla hipertensija vai pseudotumor cerebri. Par labdabīgu to saukt ir kļūdaini, tāpēc ka daļai pacientu saglabājas neatgriezenisks redzes zudums, bet pseudotumor cerebri ir termins, kurš lietojams smadzeņu vēnu trombozes gadījumā.
Vairāk uzzināt par Idiopātisku intrakraniālu hipertensiju var apskatot video šeit!
Visbiežāk pacienti sūdzas par pastāvīgām galvassāpēm, sliktu dūšu, vemšanu un dažādas pakāpes (līdz pat pilnīgam aklumam) redzes traucējumiem. Tā ir otra biežākā slimība, kura izpaužas ar stipru galvassāpju un redzes traucējumu kombināciju. Bieži šiem pacientiem vērojami acu kustību traucējumi un dubultošanās ar vienu vai abām acīm (VI galvaskausa nerva vājums), kā arī pulsējošs troksnis ausīs.
Galvassāpes, slikta dūša un vemšana ir nespecifiskas (daudzām slimībām raksturīgas) sūdzības. Savukārt, redzes traucējumu rašanās izskaidrojama ar izteikti paaugstināta spiediena ietekmē radušos redzes nervu disku tūsku un/ vai redzes nervu atrofiju.
Tipisks pacients ar šo slimību ir jauna sieviete ar izteiktu ķermeņa aptaukošanos. Sievietes kopumā slimo 8- 9 reizes biežāk nekā vīrieši. Vairāk nekā 90% pacientu ir izteikta ķermeņa aptaukošanās. Šīs slimības rašanos var ietekmēt arī dažādas hormonālas problēmas, piemēram, vitamīna A metabolisma traucējumi, pavājināta vairogdziedzera funkcija, hormonālā kontracepcija, smadzeņu vēnu sašaurinājums (stenoze). Dažkārt slimības iemesli nav skaidri. Slimība var skart arī bērnus, vīriešus un indivīdus ar normālu ķermeņa svaru.
Pacientam ar šādām sūdzībām noteikti ir jāveic magnētiskās rezonanses izmeklējums galvas smadzenēm, redzes nerviem un smadzeņu vēnām (venogrāfija). Izmeklējuma apraksts pacientam ar idiopātisku intrakraniālu hipertensiju ir ļoti atkarīgs no radiologa pieredzes smadzeņu izmeklējumu interpretācijā, jo šīs slimības gadījumā jāizvērtē un jāievēro ļoti sīkas izmaiņas. Nereti magnētiskās rezonanses izmeklējums ir ar normālu vai nebūtisku, vai vecumam atbilstošu atradi.
Nākamais solis ir oftalmologa konsultācija, kuras laikā jāveic acs dibena (fundus oculi) apskate, redzes lauku izvērtēšana un jāveic acu optiskās koherences tomogrāfija (OCT).
Pēc šo izmeklējumu veikšanas un aizdomām par idiopātisku intrakraniālu hipertensiju diagnozes apstiprināšanai jāveic lumbālpunkcija, kuras laikā ārsts izmēra spiedienu un analīzēm paņem smadzeņu šķidruma (likvora) paraugus.
Gadījumā, ja Jums vai Jūsu tuviniekam ir apstiprināta vai ir aizdomas par idiopātisku intrakraniālu hipertensiju, nepieciešama neiroķirurga konsultācija. Mēs labprāt konsultēsim un radīsim labāko iespējamo risinājumu konkrētā situācijā. Gadījumos, kad klātienes konsultācija nav iespējama, konsultējam arī attālināti – ar videozvana palīdzību. Pierakstīties uz konsultāciju var elektroniski vai sazinoties ar mums telefoniski vai caur epastu. Attālinātu konsultāciju lūdzam saskaņot sazinoties ar mums.
Ar šīs slimības simptomiem (galvassāpes un redzes traucējumi), pirmkārt, nekavējoties jādodas pie ārsta. Ārstēšana jāuzsāk un jāturpina neiroķirurga uzraudzībā. Sākotnējā ārstēšana ir atkarīga gan no slimības iespējamajiem iemesliem (izteikta aptaukošanās, atsevišķu medikamentu lietošana, smadzeņu vēnu sašaurinājums), gan arī no simptomu smaguma (redzes traucējumi).
Konservatīva (bez operācijas) ārstēšana ietver, piemēram, agresīvu svara mazināšanu pacientiem ar aptaukošanos un medikamentu, kuri mazina smadzeņu šķidruma (likvora) producēšanu, lietošanu.
Operācija ir nepieciešama pacientiem ar ļoti strauju slimības un redzes traucējumu attīstību. Pacientiem, kuru galvenā problēma ir redzes traucējumi ar minimālām vai vispār bez galvassāpēm, kā risinājums var tikt piedāvāta redzes nervu apvalku atvēršana.
Savukārt, ja slimība izpaužas ar stiprām galvassāpēm un redzes traucējumiem, tiek veikta operācija, kura nodrošina smadzeņu šķidruma novirzīšanu uz vēdera dobumu. Šīs operācijas sauc par šuntēšanas operācijām. Tiek veikta vai nu ventrikuloperitoneāla (no galvas smadzeņu vēderiņiem uz vēdera dobumu), vai arī lumboperitoneāla (no mugurkaula kanāla jostas daļā uz vēdera dobumu) šuntēšana. Abas operācijas ātri un efektīvi mazina spiedienu galvaskausa iekšpusē. Operācijas veids ir ķirurga izvēle, kuru konsultācijas laikā viņš paskaidros.
Mūsu klīniskā bāze (vieta, kur tiek veiktas operācijas un manipulācijas) ir moderni aprīkotais un ērtais stacionārs “Aiwa clinic”.
Gadījumā, ja apsverat operācijas veikšanu pie mums, šeit varat iepazīties ar atsauksmēm par mūsu Latvijas un ārvalstu pacientu pieredzi.