Osteoporoze ir hroniska kaulu saslimšana, kas padara kaulus trauslus, samazina to mehānisko stiprību, tādējādi osteoporozes pacientiem ir paaugstināts kaulu lūzumu risks. Smagas osteoporozes gadījumā, kaulu lūzumi var notikt pat niecīgas traumas rezultātā. Visbiežākās kaulu lūzumu vietas osteoporozes gadījumā ir apakšdelms pie plaukstas locītavas, skriemeļu osteoporotiski lūzumi, augšdelma kauls pie pleca locītavas un gūžas kakliņa lūzums.
Ja mugurkaula skriemeļa lūzums rodas osteoporozes rezultātā, to sauc par osteoporotisku skriemeļa lūzumu.
Kā ikviena kaula lūzums, arī osteoporotiska skriemeļa lūzuma gadījumā galvenais simptoms ir spēcīgas sāpes, kas parasti rodas pēc traumas. Osteoporozes gadījumā trauma var būt arī ļoti nenozīmīga, tāda, kas veselam cilvēkam neizraisītu nekādus bojājumus, piemēram, straujāka apsēšanās uz krēsla, pakrišana uz trepēm un tamlīdzīgi. Nereti, pacients traumas mirkli pat nepamana.
Gadījumā, ja ir pēkšņi sākušās, spēcīgas sāpes kādā mugurkaula apvidū, viena no varbūtībām ir skriemeļa lūzums. Lai noskaidrotu precīzu diagnozi nepieciešams griezties pie ārsta, lai tiktu nozīmēta atbilstoša izmeklēšanas metode – visbiežāk diagnostikā pielieto magnētisko rezonansi un/vai datortomogrāfiju, dažkārt pamatinformāciju par iespējamo problēmu var iegūt veicot parastu rentgenu.
Bieži ir situācijas, ka pacienti par sev esošu osteoporozi pirmo reizi uzzin tikai pēc tam, kad jau ir noticis lūzums – osteoporoze attīstās nemanot, līdz lūzuma brīdim citu simptomu var arī nebūt.
Svarīgi ir griezties pie ārsta arī tāpēc, ka mugurkaula lūzums, šķietami, bez būtiska iemesla, var nozīmēt ne tikai osteoporozi, bet arī citas nopietnas saslimšanas, piemēram, audzēju mugurkaulā.
Gadījumā, ja Jums vai Jūsu tuviniekam ir apstiprināti vai ir aizdomas par skriemeļu osteoporotiskiem lūzumiem, nepieciešama neiroķirurga konsultācija. Mēs labprāt konsultēsim un radīsim labāko iespējamo risinājumu konkrētā situācijā.
Gadījumos, kad klātienes konsultācija nav iespējama, konsultējam arī attālināti ar videozvana palīdzību. Pierakstīties uz konsultāciju var elektroniski vai sazinoties ar mums telefoniski vai caur epastu. Attālinātu konsultāciju lūdzam saskaņot sazinoties ar mums.
Līdzīgi kā ikviens lūzums, arī skriemeļa lūzums osteoporozes gadījumā var sadzīt pats par sevi, taču nereti tas prasa ilgāku laiku kā vesela kaula sadzīšana.
Pastāv vairāki osteoporotisku skriemeļu lūzumu ārstēšanas paņēmieni, kurus ir iespējams pielietot dažādās kombinācijās atkarībā no katra pacienta individuālās situācijas.
Medikamentoza pretsāpju ārstēšana – gadījumā, ja jau sākotnēji skriemelis ir tikai ieplīsis, bet ne “saplacis”, un sāpes ir kontrolējamas ar zālēm, šis ir viens no apsveramiem risinājumiem. Ja sāpes ir spēcīgas, papildus var piemērot pretsāpju injekcijas (blokādes). Šādu ārstēšanas taktiku izmanto arī situācijās, kad operācijas izdarīšana ir pārāk riskanta vai neiespējama pacienta vispārējā veselības stāvokļa dēļ.
Ārstēšana pielietojot ortozes jeb korsetes. Mugurkaula ortozes ir līdzeklis, ko pielieto osteoporotisku skriemeļu lūzumu ārstēšanai gan bez operācijas, gan turpmākai ārstēšanai pēc pielietotas operācijas. Ortožu funkcijas skriemeļu lūzumu gadījumā ir sekojošas:
Atkarībā no lūzuma vietas mugurkaulā, tiek pielietotas atbilstošas ortozes. Visbiežāk osteoporotiski skriemeļu lūzumi notiek krūšu un krūšu jostas pārejas vietā, līdz ar to šādos gadījumos pielieto ortozi, kas nodrošina gan krūšu, gan jostas daļas stabilizāciju un atslodzi, tā saucamās TLSO jeb torakolumbārās ortozes. Lūzumiem jostas daļā, atkarībā no to augstuma ir pielietojamas vai nu augstās vai parastā augstuma jostas ortozes. Pacientiem ar apjomīgu vēderu ir pieejamas arī speciālas jostas ortozes. Osteoporotiski skriemeļu lūzumi kakla daļā ir reti, bet tādā gadījumā apsverams lietot mīkstās, puscietās vai cietās kakla ortozes.
Kifoplastija vai vertebroplastija – operāciju veidi, kuri savā starpā atšķirās ar dažām niansēm, taču šo operāciju pamata būtība ir sekojoša -pacientam guļot vispārējā narkozē, ar rentgena palīdzību, ārsts ievada lūzušajā skriemelī adatu, caur kuru tiek iepumpēts speciāls medicīnisks cements. Tam sacietējot (apmēram 20 minūšu laikā) tiek sastiprināts lūzušais skriemelis. Tādējādi izzūd ar skriemeļa lūzumu saistītās sāpes kā arī tiek apstādināta skriemeļa turpmāka “saplakšana”.
Gan ārstējot bez operācijas, gan pēc operācijas, tiek rekomendēts lietot Ca, Mg un Vitamīnu D3 saturošus uztura bagātinātājus, kas nodrošina kaulu dzīšanai optimālus apstākļus.
Gadījumā, ja apsverat operācijas veikšanu pie mums, šeit varat iepazīties ar atsauksmēm par mūsu Latvijas un ārvalstu pacientu pieredzi.
Mūsu klīniskā bāze (vieta, kur tiek veiktas operācijas un manipulācijas) ir moderni aprīkotais un ērtais stacionārs “Aiwa clinic”.
Tā kā operācijas būtība ir adatas ievadīšana lūzušajā skriemelī (nav nepieciešami griezieni vai citas audus traumējošas darbības) operācija ir pacientam draudzīga un viegli panesama.
Jau dažas stundas pēc operācijas pacients var celties kājās. Ar skriemeļa lūzumu saistītās sāpes pārsvarā gadījumu izzūd uzreiz. Nākamajā pēc operācijas dienā, pacients var doties mājās, lai turpinātu atveseļošanos.
Gatavojoties operācijai bieži rodas virkne jautājumu. Uzziniet šeit atbildes uz biežākajiem jautājumiem gatavojoties operācijai.
Attiecībā uz mugurkaula operācijām, ir plaši izplatīti mīti, kas lielākoties nav patiesi. Uzziniet šeit par biežākajiem ar mugurkaula operācijām saistītajiem mītiem un skaidrojumu vai tie ir pamatoti.
Pastāv vairāki osteoporotisku skriemeļu lūzumu ārstēšanas paņēmieni, kurus ir iespējams pielietot dažādās kombinācijās atkarībā no katra pacienta individuālās situācijas.