Gatavojoties operācijai

Gatavojoties operācijai

Kādi izmeklējumi ir nepieciešami gatavojoties operācijai?

Standarta gadījumos, uz operāciju ir nepieciešami sekojoši izmeklējumi (tiem uz operācijas brīdi ir jābūt ne vecākiem par 2 nedēļām):

  • Pilna asins aina;
  • Asins bioķīmiskā izmeklēšana;
  • Koagulogramma (asins recēšanas rādītāji);
  • Asins grupa, Rēzus (Rh) faktors un antieritrocitārās antivielas;
  • Elektrokardiogramma (EKG);

Atsevišķos gadījumos, ja Jums iepriekš ir bijušas problēmas ar sirdi vai plaušām, ārsts gatavojoties operācijai var nozīmēt arī sekojošus izmeklējumus:

  • EHO Kardiogrāfija;
  • Plaušu rentgenogramma (Rtg thoracis);
  • Spirometrija (plaušu ārējā elpošana);

Kā rīkoties, ja lietojat “asinis šķidrinošus” medikamentus?

Tā kā “asinis šķidrinoši” medikamenti pēc būtības apgrūtina asiņu sarecēšanu, tas sarežģī un padara bīstamu operācijas veikšanu. Gadījumā, ja lietojat kādu no šiem medikamentiem, lūdzu, par to informējiet ārstu!

Visbiežāk lietoto “asins šķidrinošo” medikamentu grupas ir:

  • Antiagreganti – medikamenti, kuri savā sastāvā satur Aspirīnu, Klopidogrēlu vai Tikagreloru (Aspirin, Thrombo ASS, Hjertemagnyl, Duoplavin, Citramon, Plavix, Alka-Seltzer, Efferalgan, Sirds Aspirīns, Clopidogrel, Platel, Trombex, Zyllt, Ticagrelor, Brylique);
  • Antikoagulanti – Varfarīns (Orfarin, Warfarin), Rivaroxaban (Xarelto), Dabigatran (Pradaxa), Heparīns (Heparin);

Cik ilgi pirms operācijas nedrīkst ēst un dzert (jābūt “tukšā dūšā”)?

Lai pēc iespējas mazinātu ar anestēziju saistītos riskus, kopumā ir rekomendējams neēst 6 stundas pirms paredzētās operācijas un nedzert šķidrumu 4 stundas pirms operācijas.

Praksē, ja operācija Jums ir plānota no rīta vai pirmajā dienas pusē, lūdzu, neēdiet pēc pusnakts un nedzeriet šķidrumu pēc 03:00 naktī.Ja operācija Jums ir plānota pēcpusdienā, lūdzu apēdiet vieglas brokastis, pēc kurām vairs neēdiet un nedzeriet.Ja Jums no rīta pirms operācijas ir jāieņem zāles, ir pieļaujams uzdzert nelielu ūdens daudzumu.

Kad jāierodas uz operāciju?

Ja Jums ir nozīmēta operācija, uz to ir jāierodas stacionārā operācijas dienas rītā.

Atsevišķos gadījumos, ja ir nepieciešami papildus izmeklējumi, ārstu apskates, vai arī pacientam ir grūtības ierasties stacionārā agri no rīta, ir iespējams iestāties stacionārā arī iepriekšējā dienā pirms operācijas. Plānojot operāciju, Jūs ar ārstu varēsiet vienoties par laiku, kad nepieciešams ierasties uz operāciju.

Ko ir nepieciešams ņemt līdzi iestājoties stacionārā uz operāciju?

Dodoties uz operāciju ir svarīgi paņemt līdzi visus izmeklējumus un to rezultātus, kas attiecas uz plānoto operāciju (magnētiskās rezonanses un/vai kompjūtertomogrāfijas izmeklējumus, asins analīžu un citu izmeklējumu rezultātus).

Līdzi nepieciešams ņemt arī personiskās zāles, ja tādas lietojat ar operāciju nesaistītu slimību (piemēram, paaugstināts asinsspiediens) dēļ, kā arī personiskās higiēnas priekšmetus, čības un halātu.

Stacionārā ir nodrošināta ēdināšana, palātās ir pieejams bezmaksas interneta Wi-Fi tīkls un televīzija ar populārākajiem kanāliem.

Cik ilgs ir atveseļošanās laiks pēc mugurkaula operācijas?

Sen ir pagājis tas laiks, kad mugurkaula operācijas nozīmēja lielus griezienus, ilgstošu atrašanos slimnīcā un mokošu atveseļošanās procesu.

Mūsdienās, pateicoties modernām tehnoloģijām, instrumentiem un aprīkojumam, lielākā daļa mugurkaula operāciju ir kļuvušas par tā saucamajām “minimāli invazīvajām”. Tas nozīmē, ka operācijas izdara caur mazu ādas griezienu, mikroskopa palielinājumā ar niecīgu apkārtējo audu bojājumu. Precīzai operācijas līmeņa lokalizācijai tiek lietots intraoperatīvs rentgens.

Tādējādi mūsu veiktās operācijas ir pacientiem draudzīgas, ar minimālu audu bojājumu, līdz ar to pacientam pēcoperācijas atveseļošanās periods ir relatīvi viegls. Lielākā daļā gadījumu, pacienti uzsāk staigāt pirmajā dienā pēc operācijas un tajā pašā dienā tiek izrakstīti, lai turpinātu atveseļošanos mājas. Pilnīga atveseļošanas pēc operācijas atkarībā no tās veida notiek 2-6 nedēļu laikā.